
| Parameter | Value |
|---|---|
| Capacitance | 1 µF |
| Voltage Rating (DC) | 16 V |
| Tolerance | 20 % |
| Length | 1.6002 mm |
| Width | 787.4 µm |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Dielectric | X5R |
| Case Code (Imperial) | 0603 |
| Case Code (Metric) | 1608 |
| Packaging | Reel |
| Voltage Rating | 16 V |
| Thickness | 939.8 µm |
| RoHS | Compliant |
Stock: 16179
Distributors
pcbx
Unit Price$0.10003
Ext.Price$0.10003
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.10003 | $0.10003 |
| 10 | $0.05822 | $0.58220 |
| 50 | $0.04069 | $2.03450 |
| 100 | $0.03505 | $3.50500 |
| 500 | $0.02625 | $13.12500 |
| 1000 | $0.02625 | $26.25000 |
| 3000 | $0.02625 | $78.75000 |
